Vinicius gözyaşlarını tutamadı: Siyahi insanların acı çektiğini görmek istemiyorum

Brezilya’nın dünyaca ünlü yıldızı Vinicius, İspanya ile oynayacakları hazırlık karşılaşması öncesinde basın toplantısında çarpıcı açıklamalarsa bulundu.

Basın toplantısında ırkçılık hakkında konuşurken gözyaşlarını tutamayan Vinicius Junior, “Bence bu her maçta, her gün, her maçımda yaşadığım çok üzücü bir şey. Ayrıca bunun sadece benimle ilgili olmadığını, sadece İspanya’da değil, tüm dünyada böyle olduğunu söylüyorum. Benim ülkemde siyah olduğum için zorluklar yaşanıyor, her zaman beyaz birini seçiyorlar. Bu babamın da başına geldi, ten rengi yüzünden onu işe almadılar. Başıma gelen her şey için bir sürü hakarete maruz kalıyorum. Irkçılık kınanmıyor. Her geçen gün maruz kaldığım hakaretler yüzünden daha da üzülüyorum. Her gün öğreniyorum ki beş ya da altı yıl sonra insanlar benim şu anda yaşadıklarımı yaşamasınlar.” sözlerini kullandı.

İspanya maçında ile oynanacak maç öncesi ırkçılığın sadece İspanya’da olmadığını ifade eden Vinicius “İspanya’daki tüm oyunculara destekleri için teşekkür ediyorum. Sadece İspanya’da değil, genel olarak çok fazla ırkçılık var. Giderek daha fazla İspanyol oyuncu bana yardım ediyor, mesajlar gönderiyor, röportajlar yapıyor…. Her zaman FIFA, Conmebol, UEFA vb. kurumların Brezilya Futbol Federasyonu’nun yaptığı gibi daha fazla şey yapabileceğini düşünmüşümdür. Tüm yoksullar için mücadele etmek istiyorum. Bunun değişmesini, basınla konuşmaya geldiğimde bu konu hakkında konuşmak zorunda kalmamayı istiyorum.” şeklinde konuştu.

Irkçılık sebebiyle futbola olan ilgisinin azaldığını söyleyen Vinicius, “Bence sahada yaptığım her şey hakkında daha az konuşmaları gerekiyor. Elbette kendimi geliştirmeliyim ama sadece 23 yaşındayım ve bu doğal bir süreç. Brezilya’dan genç yaşta ayrıldım ve ırkçılık hakkında fazla bir şey öğrenemedim. Burada İspanya’da eğitim alabiliyorsunuz. Bazen oynamak için daha az arzu duyuyorum, daha az istek… Savaşmaya devam etmek istiyorum.” dedi ve gözyaşlarına hakim olamadı.

İspanyol basınından ‘Seni burada ağlarken görmek çok zor. Bu gücü nereden buluyorsun?’ şeklinde gelen soruya cevap veren Vinicius “Herkesin benimle olduğunu düşünüyorum. Her gün bana savaşmaya devam etmem için daha fazla mesaj gönderiyorlar. Burada olmak ve benim yaşadıklarımı yaşayabilecek tüm insanlar hakkında konuşmak çok önemli.” dedi.

Irkçılığa karşı son yıllarda idol olup olmadığı sorulan Vinicius, “Futbolda bunu yaşayan benden çok daha iyi oyuncular var ve ben insanların gelişmesini istiyorum. Yakın gelecekte daha az ırkçılıkla daha fazla eşitliğe sahip olmamızı istiyorum, siyah insanların normal bir hayatı olmasını istiyorum. Evlerine döndüklerinde sorun yaşamasınlar. Zihnimi oyuna odaklamak istiyorum. Bazen maça konsantre olmak istiyorum ama yapamıyorum, her gün bunu düşünmek çok zor. Sadece futbol oynamak, kulüp ve ailem için her şeyi yapmak istiyorum.” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x