1 Euro 1 dolara yine eşitlenebilir

AVRUPA Merkez Bankası’nın (ECB)  bu sene ABD Merkez Bankası Fed’den daha fazla faiz indireceğine yönelik beklentiler, Euro ile doların eşitleneceğine yönelik beklentileri güçlendiriyor. Bank of New York Mellon ve Alman LBBW’nin de aralarında bulunduğu bankalar, ECB ile Fed’in faiz indirim patikasında farklılaşmasının Euro’da değer kaybına yol açacağına dair uyarıyor. Euro/dolar paritesi geçen hafta 1.0697 seviyelerine kadar geriledi.

ECB Başkanı Christine Lagarde’ın 11 Nisan’da yapılan toplantıdan sonra faiz indirimi için haçziran ayını işaret ederek  bankanın “gerekli kararları” almak için tüketici enflasyonunun yüzde 2’ye inmesini beklemeyeceklerini böylemesi de Euro’nun zayıf düşmesinde etkili oldu. 

GERİLEME SÜRECEK

ECB’nin vereceği mesajlara bağlı olarak gerilemenin devam etmesi de bekleniyor.

Bank of New York Mellon Kıdemli Stratejisti Geoffrey Yu, bu sene Euro/doların 1’e inebileceğini söyledi. Geoffrey Yu, ECB’nin faiz indirimine gitmeye başlamasının bu süreci hızlandırabileceğini de belirtiyor.

LBBW Kıdemli Ekonomisti Moritz Kraemer de Fed’in faiz indirmediği ortamda ECB faiz indirirse paritenin hızla eşitleneceğini söyledi. Moritz Kraemer , 2025 yılında Euro’nun 1.01’e gerilemesini öngörüyor.

2002’de ve 2022’de eşitlendi 

Avrupa Birliği’nin ortak para birimi Euro  2002’de 1 dolar seviyesindeydi. 20 yıl sonra Temmuz 2022’de uzun süreli değer kaybının ardından Euro/dolar paritesi 1.0002’ye kadar geriledi. Ardından Euro/dolar paritesi 2022 Ekim ayında yeni dolarla eşitlendi. Avrupa’da Rusya’yla yaşanan enerji krizi ve yükselen enerji fiyatları ve resesyon endişesi Euro’nun değer kaybını hızlandıran etkenler arasında yer alıyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x